Näytä jälleenmyyjät lähellä Tee uusi haku
wec

MICHELIN, YKSINOMAINEN RENGASTOMITTAJA WEC-SARJAN HYPERAUTOLUOKKAAN

Michelin on vuodesta 2012 lähtien voittanut kaikki FIA WEC:n kierrokset, mukaan lukien sen tähtikilpailun, Le Mansin 24 tunnin ajot.

What an amazing 2023 FIA WEC season - Michelin Motorsport

FIA World Endurance Championship (FIA WEC) -kisoissa on kaksi luokkaa: yksi Hyperautoille ja toinen GT3-autoille. Michelin on valittu toimittamaan renkaat hybridiprototyypeille, joiden teho on lähes 700 hevosvoimaa.

MICHELIN PILOT SPORT -renkaat on suunniteltu tarjoamaan parasta pitkäkestoista suorituskykyä Le Mansin hyperautojen prototyypeille.

photo gamme pilot sport cropped

Eri rengasseokset

FIA WEC:n Hyperauto-prototyyppejä varten kehitetyt MICHELIN Pilot Sport -renkaat koostuvat kolmesta slick-seoksesta (pehmeä, keskikova ja kova rengasseos) sekä yhdestä saderenkaasta:

  • Pehmeä seos: ratalämpötila 0-15 °C, kuivat tai hieman kosteat olosuhteet.
  • Keskikova seos: radan lämpötila 15-25 °C, kuivat olosuhteet.
  • Kova seos: radan lämpötila yli 25 °C, kuivat olosuhteet, karkea ajoalusta.
  • Märkä: märkä tai kuivuva rata.

FIA WEC:n renkaat on suunniteltu täysin virtuaalisesti

Vuonna 2020 ennen Hyperauto-luokan lanseerausta Michelinin tuleviin autoihin suunnittelemat renkaat olivat olemassa vain paperilla! Näiden uusien jännittävien prototyyppien virtuaalisen kehitystyön rinnalla MICHELIN Pilot Sport -rengassarjaa kehitettiin myös virtuaalisesti pelkällä simulaatioteknologialla vain 10 kuukauden aikana. Vasta myöhemmin renkailla päästiin ajamaan radalla fyysisillä autoilla.

Kierrätetyt ja uusiutuvat materiaalit

Kestävyyskilpailut ja erityisesti Le Mans ovat pitkään toimineet ihanteellisina laboratorioina Michelinin innovaatioille. Nyt Michelinin moottoriurheiluohjelma on jo ylittänyt konsernin ”Everything Sustainable” -suunnitelmassa vuodelle 2050 asetetut tavoitteet. FIA WEC Hyperautoprototyyppien MICHELIN Pilot Sport -slick- ja saderenkaat sisältävät jo nyt 30-45 prosenttia uusiutuvia ja kierrätettyjä materiaaleja.

Yli 70 voittoa vuodesta 2012 ja FIA WEC:n perustamisesta alkaen

Michelin on voittanut yli 80 kierrosta FIA World Endurance Championship -kisoissa Toyotalla, Porschella, Audilla, Ferrarilla, Alpinella jne.
Yli 40 eri kuljettajaa on voittanut FIA WEC -kisat Michelin-kumeilla, mukaan lukien entinen F1-mestari Fernando Alonso, "Mister Le Mans" Tom Kristensen, Sébastien Buemi, Kamui Kobayashi, Mark Webber ja Allan McNish.
Michelinin FIA WEC -ennätysten luetteloon kuuluu myös yli 150 LMGTE -voittoa sellaisten arvostettujen autonvalmistajien kuten Ferrari, Porsche, Aston Martin, Ford, BMW ja Corvette kanssa.

visuel podium 2023

Vuonna 2023 kilpailun satavuotisjuhlassa  todistamme Ferrari 499P #51:n voittoa Guidin, Giovinazzin ja Caladon kanssa.

WEC ja Michelin: luotettava kumppanuus!

Vuonna 1923 Michelin voitti avajaistapahtuman Le Mansin 24 tunnin ajossa ja on ollut voittamaton tässä kuuluisassa ranskalaisessa kilpailussa vuodesta 1998 lähtien - yli neljännesvuosisadan ajan. Ennen nykyistä kautta Michelin menestyi kaikissa mestaruusluokissa (LMP1, LMP2, LMGTE Pro, LMGTE Am) prototyyppien ja GT-autojen peräkkäisillä sukupolvilla. Michelinin jatkuva sitoutuminen innovaatioihin ja peräkkäiset huippuluokan kestävyyskilpailujen ennätykset ovat vakuuttaneet suuret ja arvostetut autonvalmistajat, kuten Toyotan, Ferrarin, Porschen, Audin, BMW:n, Alpinen, Lamborghinin, Aston Martinin ja Fordin ja saaneet ne luottamaan ranskalaisyritykseen vuosien varrella. Samaan aikaan LMGTE-kategorian viidellä viimeisellä kaudella – jotka mahdollistivat avoimen kilpailun rengasyritysten välillä – kaikki mukana olevat merkit valitsivat Michelin-renkaat. Ei siis ollut mikään yllätys, että Automobile Club de l'Ouest (ACO) ja Fédération Internationale de l'Automobile (FIA) valitsivat Michelinin WEC:n Hyperauto-tiimien yksinomaiseksi rengastoimittajaksi vuodesta 2021 lähtien.

24 hours of Le Mans

LE MANSIN 24 TUNNIN AJO

Yli 100 vuotta intohimoa moottoriurheiluun
b3 car et moto

MICHELIN-RENKAAT ON SUUNNITELTU VOITTAMAAN

Olemme rengasvalmistaja, joka on saavuttanut eniten voittoja tärkeimmissä FIA- ja FIM -maailmanmestaruuskisoissa viimeisten 50 vuoden aikana.
H24 Green GT prototype

#WE RACE FOR CHANGE

Moottoriurheilu, innovaatioiden vauhdittaja
Käyttämääsi verkkoselainta ei tueta
Tämä verkkosivusto ei tue käyttämääsi verkkoselainta. Sen vuoksi kaikki toiminnot eivät välttämättä toimi aiotulla tavalla. Tämä saattaa hankaloittaa sisältöjen selaamista. Käytä tai päivitä/asenna jokin seuraavista selaimista, jotta voit käyttää tätä verkkosivustoa mahdollisimman monipuolisesti.